Меню KDT
kz ru en

ЕДИНЫЙ ОБРАЗОВАТЕЛЬНЫЙ ПОРТАЛ 
OTANBILIM.KZ

block1_eop.jpg?_=1543382435

Центр методической работы и информационных технологий в сфере образования

Социально-деловая среда Agartu

Адресс

Дворец школьников

Барлық жаңалықтар

Екі дененің бір-бірінен қарама-қарсы екі бағытқа қозғалуына берілген есептерді шығару



Күні/айы 

Пәні:

Сабақ  №19(59)

30.11.17

Математика

 

Сабақтың тақырыбы

Екі дененің бір-бірінен қарама-қарсы екі бағытқа қозғалуына берілген есептерді шығару.

Сабақтың мақсаты

«қашықтау жылдамдығы»,«жақындау жылдамдығы»  деген түсініктерді қалыптастыру; оған сәйкес есептер шығару.

Күтілетін нәтижелер

«қашықтау жылдамдығы» деген түсінік қалыптасады; есептеу дағдылары жетіледі.

Ресурстар

Оқулық, презентация,  сызбалар, кестелер, қозғалысқа қатысты  формулалар,суреттер.

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

 Оқушы әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі 

1. Сабақтың мақсатын түсіндіру

2. Психологиялық тренинг

3. Бағалау критерийлерін жасау

Сабақтың мақсатын хабарлау.

1.Сабаққа назар аудару

2.Сабаққа психологиялық жағынан дайындалады

Ынтымақтастық атмосферасы

Оқушылар шеңбер жасап тұрады.

— Оқушылар, бір-бірімізге сәттілік тілеп, жақсы тілектер айтайық.

Шырылдады қоңырау

Біз сабақты бастаймыз.

Партамызға отырып

Өзара көз тастаймыз.

Табыс тілеп көзбенен,

Жаңа білім алуға

Алға қадам аттаймыз

Оқушылар бір-біріне жақсы тілек тілеп, сыныпта жақсы ахуал қалыптастырады.

Кіріспе.

 

 

 

 

 

 

Негізгі бөлім

 

 

 

 

 

 

 

 

 «Ой ашу» стратегиясы

- Балалар, таңертең тұрғанда күнді дене жаттығуларынан бастайтын сияқты сабағымызды «Ой жаттығуларынан» бастайық. Меніңсұрақтарымажылдамжауапберіңдер.

1. 7 га 50 а =  …………а

2. 56 га 30 а = ……………..а

3. 2 тәул 20 сағ = ……….сағ

4. 79 м2 = …………..см2

5. 1 км2 = …………м2

6. 3 сағ 50 с = …..с

7. 660 мин = ……..сағ

8. 780 ц = ……кг

Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру.

-Автомашиналар бір-біріне қарама-қарсы жақындау жылдамдығын қалай атайды? (жақындау)

Топтарға талдауға тапсырмалар.

Осы өрнектер  нені білдіреді?

І топ: (60 км/ сағ + 50 км/ сағ) * 3  = 330 км

ІІ топ:  500 км : ( 70 км/сағ + 30 км/сағ) = 5 сағ

ІІІ топ: 200 км : 4 сағ = 50 км/сағ

ІV топ:  ( 80 км/сағ + 40 км/ сағ) *2 сағ = 240 км

 

Жаңа сабақ.

-Олар бір-бірінен қашықтаған жылдамдық қалай аталады? (қашықтау жылдамдығы). Нысандар бір нүктеден, сондай-ақ бірінен-бірі белгілі бір қашықтықта болып та қозғалуы мүмкін екенін ескеру. (сызбаларды қарастыру)

 vқаш.=v1 + v2

Алғашқы бекіту.

  1. Топтарға тапсырмалар:

Берілген есеп бойынша схема-коллаж жасау, есепті шығару, талдау:

І топ: № 2 а) 133 бетте

ІІ топ: № 2 ә) 133 бетте

ІІІ топ№ 3 а) 133 бетте

ІV топ: № 3 ә) 134 бетте

 

Сергіту сәті:

  1. Оқулықпен жұмыс. Жеке орындауға арналған тапсырма:

134 беттегі №5

1 баған :І топ, ІІІ топ

2 баған: ІІ топ, ІV топ

Логикалық тапсырмалар

І топ.  Менің ақшам осы ақшамның жартысын қосса, 150 теңге болар еді. Менде қанша ақша болған? (100 теңге болған)

ІІ топ. Шешесі балаларына 10 шоколадты бөліп, қыздарына үш - үштен, ұлдарына екі - екіден берді. Қыздар нешеу, ұлдар нешеу? (2 ұл, 2 қыз)

ІІІ топ. Кез келген нәрсенің төрттен бір бөлігі көп пе, әлде жартысының екіден бір бөлігі көп пе? (екеуі бірдей)

ІV топ: Ыдыстың ішінде алма бар. Осы ыдысқа 11 алма салынды. Одан жартысын алғаннан кейін, ыдыста 16 алма қалды. Бастапқыда ыдыста қанша алма болған?(21 алма)

16 ∙ 2 = 32, 32 – 11 = 21(алма болған)

тапсырма бойынша орындайды

 

 

 

 

 

Жеке  жұмыс

 

 

 

 

 

Топтық жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулықпен жұмыс жүреді

 

 

 

 

 

 

 

 

Топтық жұмыс

 

 

 

 

 

 

Жеке жұмыс

 

 

 

 

 

 

Топтық жұмыс

 

Бағалау

Кері байланыс

- бүгін сабақта нені үйрендік?      

- Қашықтау деген не?

- Жақындау деген не?

Үйгетапсырма

 №7, 134-бет

Үйде оқу

Қозғалысқа байланысты есептер шығарып жаттығу.

















Жаңалықты мекеменің сайтында қарау
